« Siječanj 2022 »

21.01.2022. 15:12
Zavirite u stan Anđelke Prpić nakon razvoda: Klavir i biljke, na zidu jedan poseban portret...
Posebno mjesto u njezinom domu zauzima slika iznad klavira, na kojoj vidimo portret majke i sina. Dominiraju oštre linije i jednostavan dizajn bazičnih komada namještaja

21.01.2022. 15:06
Intel ulaže 20 milijardi dolara u dvije tvornice čipova u Ohiju
Izvršni direktor Pat Gelsinger želi proširiti proizvodnju, posebno u Europi i SAD-u, kako bi uspješnije konkurirao ostalim proizvođačima u razdoblju snažne potražnje za čipovima koja trenutno nadmašuje ponudu

21.01.2022. 15:00
4 najbolje destinacije na kojima možete provesti medeni mjesec
Koja su najbolja mjesta za medeni mjesec? Ako vam ponestaje ideja, a želite romantični odmor nakon velikog dana, provjerite koje se smatraju najboljim destinacijama za medeni mjesec

21.01.2022. 15:00
Marija Vučković odgovorila na prozivke SDP-a: 'Nisu bili u šoku kad su uništili poljoprivredu'
SDP je u četvrtak priopćio da je njihov Savjet za poljoprivredu i hranu "blago rečeno šokiran" nastupom ministrice Vučković u posljednjoj HRT-ovoj emisiji "Plodovi zemlje"

21.01.2022. 14:50
Hrvatska među Top 3 po padu udjela javnog duga u BDP-u
Najbliže su Hrvatskoj po javnom dugu iskazanom udjelom u BDP-u na kraju prošlogodišnjeg rujna Mađarska i Austrija gdje je iznosio 80,3 odnosno 84,1 posto

21.01.2022. 14:47
Obitelj i kolege opraštaju se od francuskog glumca, posljednja snimka njegove cure slama srca
Gaspard je u utorak 18. siječnja na odmorištu La Rosiere u Alpama skijao bez kacige. Na raskrižju dviju plavih staza zabio se u drugog skijaša i zadobio teške ozljede glave, od kojih je nedugo kasnije i preminuo

21.01.2022. 14:45
Matula: 'Uvjetna kazna trojici policajaca koji su snimljeni kako mlate migrante je nakaradna'
Jedna od udruga koju si je ministar Božinović izabrao da ga neovisno nadzire je Akademija medicinskih znanosti Hrvatske, čija je predsjednica, zamislite, Alemka Markotić, a financijski tajnik Capak, kaže Vilim Matula

21.01.2022. 14:32
Povezan sjever i jug: Silovitim udarom na iznenađene Srbe otvoren je put za akciju 'Oluja'
Krajnji cilj vojno redarstvene akcije bio je povezati sjever s jugom Hrvatske, a ona je zapravo bila ključna za daljnja vojna djelovanja Hrvatske vojske i oslobađanje teritorija

Nikolino brdo
Autor: Administrator , 8. 11. 2021.

OTVORENJE POUČNO - REKREATIVNE STAZE NIKOLINO BRDO

U srijedu, 20. listopada u 10h, održano je otvorenje poučno - rekreativne staze na Nikolinom brdu. Lokalitet je dobio prijeko potreban preobražaj uz poučne elemente poput "šumskih knjiga", drvenih smjerokaza, ploča edukativnog karaktera, pločica s nazivljima biljaka i sl. Za jačanje sportskog duha i tijela postavljeni su rekreacijski  elementi tj. raznovrsne sprave na trim stazi.

Svečanom otvorenju doprinijeli su učenici i učenice završnih razreda ugostiteljskog  i turističko - hotelijerskog usmjerenja Srednje škole Topusko. Učenici su,  uz vodstvo nastavnika - Mirjane Klobučar, Marijane Vuković, Borisa Pogačića i Nenada Sobodića, pripremili i poslužili uzvanicima široku paletu ukusnih jela, pića i deserta koji su dodatno obogatili njihov posjet revitaliziranom Nikolinom brdu.

Istraživanju Nikolinog brda, i svega što ono odnedavno pruža, pridružio se treći razred fizioterapeutskog usmjerenja SŠ Topusko u pratnji nastavnika povijesti. Obilazak su završili predavanjem Laze Čučkovića o arheološkoj baštini Topuskog.

Povijesno gledano, Nikolino brdo jedan je od najstariijh lokaliteta na području Topuskog. Naziv duguje srednjovjekovnoj gotičkoj crkvi Sv. Nikole koja je izgrađena u prvoj polovici 14.st. dok na njenom mjestu danas stoji zapušteni restoran. Početke Nikolinog brda  možemo smjestiti u period između brončanog i željeznog doba kada su ove prostore naseljavala ilirska plemena poznata po izgradnji gradina što je zapravo Nikolino brdo u početku i bilo.

Dolaskom Rimljana, u Topuskom je izgrađeno naselje pod nazivom Ad Fines s uređenim kupalištem, a nalazilo se uz "Veliku cestu" (Via Magna) koja je povezivala provincije Dalmacije i Panonije. U srednjem vijeku na Nikolinom brdu nalazila se srednjovjekovna utvrda koju je dao izgraditi hrvatsko - ugarski kralj Andrija II. Arpadović, no nije uspjela preživjeti razdoblje osmanlijske opasnosti. Pokušaje obnove ostvaren je na poticaj  pukovnika I. glinske pukovnije, Ivana Nestora, čime je Nikolino brdo dobilo prve šetačke staze.