26.04.2024. 15:12
'Prijava protiv Stilinovića nema veze s nama. Osuđujemo svaki oblik nasilja, istraga je u tijeku'
Iz Hrvatskih šuma su nam poslali priopćenje povodom uhićenja voditelja Uprave šuma Podružnice Gospić i šefa gradskog HDZ-a Maria Stilinovića

26.04.2024. 15:12
Vratio se 'Cotton Eye Joe', i to u Hrvatsku! Nastavak hita snimili u Gorskom kotaru kraj Fužina
Hit grupe Rednex ponovno je otpjevala bivša članica Annika Ljungberg s hrvatsko-slovenskim bendom The Romans

26.04.2024. 15:09
Hamed Bangoura: 'Zamalo sam pregazio premijera Plenkovića'
Da žena nije viknula, pazi, Plenković, vjerojatno bi se zabio u njega vozeći u rikverc, priznao je bivši voditelj

26.04.2024. 15:01
Tony Cetinski: 'Nosio sam 90-ih perike da me ne prepoznaju...'
Ove godine je u slavljeničkom raspoloženju. Krajem svibnja će u zagrebačkoj Areni proslaviti 55. rođendan i 35 godina karijere

26.04.2024. 14:58
Tihana živi bez plastike: Dala nam je savjete za početnike
Tihana Veljačić bez plastike živi već dugi niz godina. Ne kupuje ništa što dolazi u jednokratnim plastičnim ambalažama. Bira druge, održive ambalaže poput kartona ili stakla te kupuje svježe voće i povrće

26.04.2024. 14:34
Uhitili šefa gospićkog HDZ-a i voditelja Hrvatskih šuma zbog prijetnje i nasilja u obitelji?
Iz policije su potvrdili samo da u ovom trenutku imaju više uhićenika te da o detaljima kaznenih djela za koje se terete, a ni o njihovim osobnim podacima ne mogu govoriti

26.04.2024. 14:30
Lucijina nenadana odluka skupo će koštati plavce: 'Još smo na tankoj granici povjerenja...'
U jurnjavi po studiju, bolje će se za dlaku snaći plavci koji će u svojim rukama imati tijek današnjeg glavnog izazova i moći malo otežati crvenima u showu 'Hell's Kitchenu'

26.04.2024. 14:28
Ivanković je otkrio situaciju s Perišićem i dodao: Privremeno sam rješenje, tako se i ponašam
Hajduk ima mogućnost rasporediti me na poziciju na koju želi. Ugovor s prvom momčadi imam do kraja sezone, a s klubom do kraja iduće sezone, kazao je trener Hajduka Jure Ivanković

Nikolino brdo
Autor: Administrator , 8. 11. 2021.

OTVORENJE POUČNO - REKREATIVNE STAZE NIKOLINO BRDO

U srijedu, 20. listopada u 10h, održano je otvorenje poučno - rekreativne staze na Nikolinom brdu. Lokalitet je dobio prijeko potreban preobražaj uz poučne elemente poput "šumskih knjiga", drvenih smjerokaza, ploča edukativnog karaktera, pločica s nazivljima biljaka i sl. Za jačanje sportskog duha i tijela postavljeni su rekreacijski  elementi tj. raznovrsne sprave na trim stazi.

Svečanom otvorenju doprinijeli su učenici i učenice završnih razreda ugostiteljskog  i turističko - hotelijerskog usmjerenja Srednje škole Topusko. Učenici su,  uz vodstvo nastavnika - Mirjane Klobučar, Marijane Vuković, Borisa Pogačića i Nenada Sobodića, pripremili i poslužili uzvanicima široku paletu ukusnih jela, pića i deserta koji su dodatno obogatili njihov posjet revitaliziranom Nikolinom brdu.

Istraživanju Nikolinog brda, i svega što ono odnedavno pruža, pridružio se treći razred fizioterapeutskog usmjerenja SŠ Topusko u pratnji nastavnika povijesti. Obilazak su završili predavanjem Laze Čučkovića o arheološkoj baštini Topuskog.

Povijesno gledano, Nikolino brdo jedan je od najstariijh lokaliteta na području Topuskog. Naziv duguje srednjovjekovnoj gotičkoj crkvi Sv. Nikole koja je izgrađena u prvoj polovici 14.st. dok na njenom mjestu danas stoji zapušteni restoran. Početke Nikolinog brda  možemo smjestiti u period između brončanog i željeznog doba kada su ove prostore naseljavala ilirska plemena poznata po izgradnji gradina što je zapravo Nikolino brdo u početku i bilo.

Dolaskom Rimljana, u Topuskom je izgrađeno naselje pod nazivom Ad Fines s uređenim kupalištem, a nalazilo se uz "Veliku cestu" (Via Magna) koja je povezivala provincije Dalmacije i Panonije. U srednjem vijeku na Nikolinom brdu nalazila se srednjovjekovna utvrda koju je dao izgraditi hrvatsko - ugarski kralj Andrija II. Arpadović, no nije uspjela preživjeti razdoblje osmanlijske opasnosti. Pokušaje obnove ostvaren je na poticaj  pukovnika I. glinske pukovnije, Ivana Nestora, čime je Nikolino brdo dobilo prve šetačke staze.