« Listopad 2020 »

25.10.2020. 20:00
Još uvijek imate igračkice za kadu? Prerežite ih da vidite s čim se djeca zapravo igraju
Jedna je mama podijelila na Facebooku fotografije razrezanih igračaka za kadu svoje djece, koje su bile prepune plijesni, iako ih redovito čisti. Zato roditeljima savjetuje da ih bace i nikad više ne kupuju

25.10.2020. 20:00
Psihijatri: 'Želja da si uvijek ti u pravu i da tvoje misli spašavaju narod - to se zove narcizam'
Svaki pametni narcizam ima svoje opravdanje zašto nešto čini, ima svoj 'viši cilj'. Nije bitno što povremeno izgubi dodir sa stvarnošću, s problemima 'običnih', kaže psihijatar

25.10.2020. 19:37
Što radi CR7 u samoizolaciji? 'Ogulio' je glavu i uživa u suncu
Zbog problema s korona virusom Portugalac neće igrati u 5. kolu Serie A protiv Verone, no navijačima Juventusa veći je problem što sada opasno visi i za susret s Barcelonom u Ligi prvaka

25.10.2020. 19:33
Springsteen objavio novi album
Ovo je prvi put da se bend okupio nakon turneje 'The River' 2016. godine. Snimili su 12 pjesama, a među njima su prethodno objavljene pjesme iz 70-ih godina

25.10.2020. 19:30
Kompanija Kering iznenađena dobrim rezultatima poslovanja
Kompanija Kering, koja u portfelju ima niz luksuznih brendova kao što su Saint Laurent i Bottega Veneta, objavila je da je prodaja u trećem tromjesečju pala za samo 1,2 posto, što je daleko bolje od očekivanja

25.10.2020. 19:25
Anesteziologinja iz KB Dubrave: 'Dragi narode, stanimo na loptu i poštujte mjere, nosite maske'
Mi smo u skafanderima, radimo invazivne metode, bodemo vene, stavljamo sonde, svjetlost je upaljena dan i noć, znamo imati po tri smrtna ishoda u smjeni od 12 sati, kaže doktorica Bilić

25.10.2020. 19:07
Milinović je pozitivan na koronu
Obavještavam javnost da sam pozitivan na COVID-19 kao i svi članovi moje uže obitelji, stoji u njegovom priopćenju. Milinović je napomenuo da će idućih 10 dana raditi od doma

25.10.2020. 19:00
Pravi način kako razgovarati o seksualnim problemima u vezi
Važno je uvjeriti partnera da ga unatoč problemu i dalje volite i želite da se ta želja može ispuniti drugim kreativnim načinima, kao i klasičnim seksualnim normama. Nemojte biti kritični

Noć muzeja
Autor: Administrator , 2. 2. 2020.

Integrirani nastavni dan

„Noć muzeja“

Noć muzeja se prvi put održala u Berlinu 1997. godine pod nazivom „Lange Nacht der Museen“ , a u Hrvatskoj 2005. godine kao gradski projekt sa šest zagrebačkih muzeja.

Dana 31.1.2020. godine u Srednjoj školi Topusko održan je Integrirani nastavni ........

dan „Noć muzeja“. Sudjelovali su svi nastavnici i učenici svih usmjerenja. Od 14:15 do 16 sati izvodile su se radionice raznih tema: krasopis, kviz „Neobični muzeji“, likovna grafika, kovačka tehnologija, sportske aktivnosti, geometrija narodne nošnje, priprema tradicionalnih jela, novinarska grupa, izvor zdravlja te izrada jelovnika i uporaba začina u doba Cistercita.

U radionici krasopisa pod nazivom „Igrajmo se glagoljicom“, učenici su se susreli s prezentacijom o općenitom znanju o glagoljici te su nakon prezentacije ispisivali svoja imena tušem na starohrvatskom pismu. Na samom kraju radionice učenici su sami izrađivali prezentacije o znanju kojeg su stekli toga dana.

Velik broj učenika odazvao se na radionicu „Sportske aktivnosti“ gdje su se održavali nogometni turniri između razreda u školskoj dvorani. Sudjelovali su učenici svih usmjerenja, pretežito dečki. Mentorice te radionice su Blaženka Prelčec i Kristina Tavra.

Na radionici „Geometrija narodne nošnje“ učenici su radili motive s osnom simetrijom, radili su francuskom metodom „Grattage“. Prikazali su nam dječju nošnju te nam objasnili od čega se ona sastoji. Iscrtavali su motive sa šarene posavske nošnje.

Pripremom autohtonih i tradicijskih jela bavili su se učenici prvih razreda. Sastavljali su jelovnike od tradicijskih namirnica ovih krajeva na klasičan i moderan način. Neka od jela koja su pripremali su juha od leće, njoki od bundeve sa raguom od miješanih gljiva, bučnica, kolač od oraha, kukuruzni kruh itd.

Učenici su pod vodstvom Svjetlane Crnković izrađivali linoreze s motivima starih crkava. Rezbarili su zadane motive iz prošlosti Topuskog. Koristili su mekani linoleum i nožiće različitih veličina.

Jelovnike iz cistercitskog doba su izrađivali učenici prvog razreda. Upotrebljavali su začine iz tog doba. Istraživali su njihova svojstva i upotrebu u prošlosti i danas.

Strojarske radionice bile su zadužene za kasniji program gdje su nam pokazali „kovačku vatru“. Pobliže su nam prikazali kovačku tehnologiju srednjeg vijeka.

Novinarska grupa: Elena Borić 3.f, Antonio Jularić 3.f, Doris Krnjević 3.f, Larisa Majdandžić 3.f, Tin Šoštarić 3.f, Kristina Gajdek 4.h, Ivana Lucić 4.h, Dorotea Zrile 4.h

Mentorice: Leona Kožuh i Josipa Drvodelić